Szezlong: skąd pochodzi, czym się wyróżnia i jaki jest najpopularniejszy?

szezlong

Szezlong to klasyczny mebel do domu, który natychmiast dodaje blasku każdemu wnętrzu. Mimo że w dzisiejszych czasach jest dość popularny, to jego początki pozostają dość mgliste. Nietypowy kształt i francuskojęzyczną nazwa to główne elementy, które odróżniają go od rozkładanego fotela lub sofy. W aranżacjach nie jest to najprostszy mebel. Nie jest łatwo zdecydować w jakim ułożeniu umieścić go w swoim domu. Co warto wiedzieć o szezlongu?

Czym jest szezlong?

Szezlong z francuskiego to w dosłownym znaczeniu “długie krzesło”. W języku francuskim termin ten może odnosić się do dowolnego rozkładanego krzesła. Zwykle jest on umieszczany wyłącznie w salonach. Najwcześniejsze przykłady szezlongów można znaleźć już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Jednak nowoczesne meble tego typu zyskały na znaczeniu dopiero w XVII wieku. Były nieodłącznym elementem stylu i wystroju w czasach Cesarstwa Francuskiego.

Szezlongi są czymś pomiędzy sofą, a fotelem. Łączą wiele cech tradycyjnego fotela. Jednak na jego końcu znajduje się długi podnóżek, który skłania użytkownika do leżenia. Nie jest to więc jedynie krzesło, ale nie jest to również łóżko. Szezlong nie sprawdza się do siedzenia prosto i pewnie z tego powodu jest nazywany również “leżanką”. Szezlongi zazwyczaj pokryte są cienką tkaniną, a czasami skórą.

Pełnią one zazwyczaj funkcję ozdobną. Z racji swojego podparcia nadają pomieszczeniu ekskluzywności. W odróżnieniu od większości mebli, są one wykorzystywane w celu podkreślenia luksusu w danym pomieszczeniu. Ich rola nie jest funkcjonalna. W związku z tym termin szezlong od stuleci jest synonimem luksusu, przepychu i wyrozumiałości. Konotacje te pozostają takie same do dziś.

szezlong

Jaki szezlong jest najpopularniejszy?

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele różnych wzorów szezlongów, najbardziej znanym jest styl meridienne, który charakteryzuje się asymetrycznym nachyleniem i wysokim zagłówkiem. Klasyczny szezlong meridienne był tapicerowany włosiem końskim, co miało oznaczać troskę o wygodę człowieka, który w okresie panowania francuskiej elity był najważniejszy. Projekt meridienne wziął swoją nazwę od koncepcji odpoczynku w środku dnia, kiedy słońce osiąga najwyższy punkt na niebie.