Funkcjonalne i oryginalne lampy do kuchni

zumaline oświetlenie

Aranżacje wnętrz podlegają okresowym zmianom i ulegają wpływom nowych trendów. Podobnie jest z oświetleniem, bo jest ono związane z urządzaniem wnętrz. Oświetlenie kuchenne podlega również przeobrażeniom. Wiele lat temu kuchnie oświetlano lampą centralną, a blat roboczy pojedynczą świetlówką. Obecnie lampy do kuchni można ogólnie podzielić na lampy centralne, zadaniowe i dekoracyjne. Umieszczane są w różnych miejscach w kuchni i pełnią różne funkcje.

Funkcjonalne oświetlenie kuchni

Kuchnie, szczególnie duże stały się miejscem, gdzie źródeł światła jest wiele. Tworzą się dzięki temu klimatyczne miejsca, gdzie domownicy lubią spędzać czas i wykonywać swoje obowiązki. Obok funkcji praktycznych większość lamp do kuchni pełni również funkcje dekoracyjne.
Podział kuchni na strefy powoduje, że do każdej z nich potrzebny jest nieco inny rodzaj oświetlenia. Oświetlenie centralne, sufitowe to zazwyczaj jedna lampa wisząca albo plafon. W większych kuchniach może to być listwa z kilkoma halogenami. Oświetlenie zadaniowe to lampy nad blat roboczy, wyspę kuchenną i kuchenny stół. Na oświetlenie dekoracyjne nie wszyscy się decydują. Dla jednych może to być całkowicie zbędne światło, inni dostrzegą w tym ciekawe możliwości. Dzięki żarówkom lub paskom LED umieszczanym na szafkach, lub we wnękach kuchennych można ciekawie doświetlić różne miejsca w kuchni.

Oświetlenie kuchenne w stylu retro

Dla miłośników klasycznego stylu aranżacji wnętrz lampy do kuchni z dodatkiem ceramiki, drewna lub szkła, będą idealnym rozwiązaniem. Nad drewnianym, masywnym stołem wiesza się pojedynczą lampę z regulacją jej wysokości. Ceramiczny lub szklany klosz z delikatnymi ozdobami w jasnych kolorach dobrze się prezentuje na tle drewnianych, kuchennych mebli. Resztę oświetlenia kuchennego dobiera się w tym samym stylu. Blat roboczy, jeżeli nie ma nad nim szafek, można oświetlić kinkietami w stylu retro.