Jak dekorować ściany?

passe partout

Dekorowanie domu to nie lada wyzwanie, szczególnie dla tych, którzy robią to po raz pierwszy. To, co będzie znajdowało się na pustych ścianach, będzie odgrywało bardzo dużą rolę w ostatecznym wyglądzie i kompozycji pomieszczenia lub domu, dlatego należy pamiętać o passe partout, które szczególnie podkreśli każdą grafikę lub zdjęcie.

Co wieszać na ścianach?

Do ozdabiania ścian można podejść na różny sposób. Istnieje szereg gotowych propozycji, czekających na sklepowej półce. Są to obrazy, grafiki, plakaty, czy nawet zdjęcia miejsc, które nie mają żadnego sentymentalnego znaczenia. Z drugiej strony można podejść do tego bardzo personalnie. Do dyspozycji jest spektrum możliwości do samodzielnego wykonania. Mogą to być między innymi prywatne zdjęcia, ręczne szkice lub hafty krzyżykowe. Niezależnie od wybranej opcji, każde z tych dzieł będzie wymagało odpowiedniej oprawy, jaką jest nie tylko ramka, ale również passe partout.

Passe partout – zrób to sam

Passe partout to dodatkowa papierowa ramka umieszczona wewnątrz ramy na obraz. Jej obecność sprawia, że wszystko to, co można oprawić, będzie wyglądać bardziej spektakularnie i trójwymiarowo. Passe partout można zakupić w sklepie o wymiarze odpowiednio dobranym do ramki i w dowolnym kolorze lub można je wykonać samodzielnie w domu. Aby je wykonać nie trzeba mieć ani doświadczenia, ani wymagających materiałów. Wystarczy karton lub sztywny papier, ostry nożyk i ekierka. Wymiar zewnętrzny należy dobrać do wymiarów ramki, natomiast wymiar otworu, który należy wyciąć, jest uzależniony od oprawianego dzieła. Należy pamiętać, aby na początek nie wycinać zbyt dużego otworu, lepiej jest go dopasować w kilku krokach. Aby optymalnie dobrać otwór passe partout, należy przyjąć wymiar o centymetr lub dwa mniejszy od wymiaru docelowego zdjęcia, lub obrazu.