Oświetlenie jest ważnym elementem nie tylko wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz. Łagodny strumień światła lamp elewacyjnych może być dodatkową dekoracją elewacji domu czy tarasu, pozwala uwypuklić zalety architektury budynku. Obecnie powszechnie stosowane są lampy działające na zasadzie technologii ledowej.
Lampy elewacyjne – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że lampy elewacyjne są montowane na zewnątrz budynku, muszą więc być solidnie wykonane i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Teren przydomowy warto podzielić na kilka stref, ponieważ w każdej z nich można zastosować oświetlenie elewacyjne o innym charakterze. Forma lamp powinna być dopasowana do stylu budynku, nowoczesne lampy ledowe bardzo dobrze harmonizują ze stylem skandynawskim, ale z tradycyjnym budownictwem mogą już zbytnio kontrastować. Ważna jest również moc i kierunek oświetlenia, ponieważ zbyt intensywne może przeszkadzać w zwykłym funkcjonowaniu wokół domu, a zbyt słabe jest niefunkcjonalne. Inne ważne właściwości systemu oświetlenia to koszt eksploatacji, odporność na włączanie i wyłączanie, a także wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Oświetlenie elewacyjne – jak ustawić strumień światła?
Zastosowanie niewielkich lamp elewacyjnych na dole, na trawniku oraz u góry budynku pozwoli podkreślić fakturę ścian. Bardzo dobrze wygląda taki rodzaj oświetlenia elewacyjnego w przypadku wyrazistych struktur jak cegły, beton lub kamień. Należy również zwrócić uwagę, aby światło nie było skierowane przez okna do wnętrza domu, ponieważ może oślepiać domowników. Odpowiednio dobrana intensywność i kierunek oświetlenia może zmienić wygląd, a nawet proporcje budynku.
Oświetlenie elewacji pozwala uzyskać sporo korzyści, takich jak bezpieczeństwo, estetyka budynku, ale trzeba pamiętać również, aby dobrze komponowało się z otoczeniem.