Umywalka wpuszczana w blat czy podblatowa?

UMYWALKA PODBLATOWA REA NEL GOLD

Wiele osób podczas urządzenia łazienki całkowicie pomija kwestię wyboru odpowiedniej umywalki. Jest to rzecz jasna poważny błąd, który może prowadzić do dużych trudności w korzystaniu z tego pomieszczenia. Nic więc dziwnego, że wielu specjalistów zaleca, aby wyborowi każdego elementu poświęcić odpowiednio dużo czasu. Jeśli chodzi o umywalkę, to w tym wypadku poleca się dwa rozwiązania, czyli model wpuszczany w blat oraz podblatowy. Czym się oba te rozwiązania charakteryzują?

Umywalka podblatowa

Czym się więc charakteryzuje umywalka tego rodzaju? Wiedzieć trzeba, że jest to rozwiązanie bardzo eleganckie oraz nowoczesne. Jaka jest zdecydowanie najważniejsza zaleta takiego rozwiązania? Przede wszystkim takie umywalki pozwalają na świetne utrzymywanie łazienki w czystości. Nie trzeba się martwić, że woda lub też brud dostawać się będą w szczelinę pomiędzy blatem a umywalką.
Czy takie rozwiązanie ma jednak jakieś minusy? Wiedzieć trzeba, że początkowo taki model dla wielu użytkowników może być bardzo niewygodny. Jest to bowiem umywalka wyraźnie niższa, co na początku może sprawić kłopoty.
Co więcej, taka umywalka to także dość spore ryzyko, że nieco wody dostawać się będzie na blat podczas korzystania z niej. Z tego też powodu wykluczone jest używanie materiałów wrażliwych na wilgoć.

Umywalka wpuszczana w blat

Drugim bardzo często wybieranym rozwiązaniem jest taka umywalka, która jest wpuszczana w blat. Czym się taki model cechuje i czy warto go wybrać zamiast wersji podblatowej?
Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, że lekko wystające powyżej linii blatu ranty umywalki sprawiają, że blat jest zabezpieczony przed kontaktem z wodą. Sprawia to, że można wykonać go ze znacznie większej ilości materiałów, w tym nawet z wrażliwego na wilgoć drewna. Dodatkowo wiedzieć trzeba, że konstrukcja takiej umywalki gwarantuje, że będzie ona odporna na uszkodzenia w postaci np. zarysowywania.
Czy taka wersja ma jakieś minusy? Przede wszystkim wiedzieć trzeba o tym, że taka konstrukcja nieco ogranicza wolną przestrzeń w szafce pod blatem. Jeśli więc planuje się wykorzystać to miejsce, model wpuszczany w blat może stać na przeszkodzie.