Zawiasy meblowe – jak wybrać odpowiedni model?

zawias modułowy do drzwi w szafce

Choć w powszechnej opinii zawiasy meblowe są mało istotnym elementem szafek, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Te zazwyczaj małe, dobrze ukryte przedmioty odgrywają bardzo znaczącą rolę. To od nich właśnie w dużej mierze zależy komfort użytkowania mebli.

Zawiasy meblowe i ich wykorzystanie

Jak wspomniano powyżej, zawiasy do drzwi szafek spełniają bardzo istotne zadanie. Przede wszystkim wypływają na funkcjonalność mebli. W tym przypadku szafka wykonana z nawet z najlepszych i szczycących się najwyższymi parametrami jakości materiałów, nie będzie prawidłowo się otwierać i zamykać w przypadku zastosowania zawiasów nieodpowiednich lub wykonanych z niskiej jakości materiałów. Typowe dla takich zawiasów późniejsze rozregulowanie, może dodatkowo nasilać ten problem. Ponadto, zawiasy wpływają na prawidłowe i symetryczne położenie frontu szafki, a więc dbają o zapewnienie odpowiedniej estetyki mebla.     

Zawiasy meblowe – ważny jest właściwy dobór

Aby odpowiednio dopasować zawiasy do szafek, należy brać pod uwagę ich rozmiar i konstrukcję oraz typ i gabaryty danego mebla. Powyższe cechy bezpośrednio wpływają na wytrzymałość danego zawiasu oraz determinują możliwy do utrzymania ciężar drzwi.  

Zawiasy meblowe – dodatkowe opcje

Poza wymienioną już rolą, zawiasy do drzwi mogą również pełnić inne dodatkowe funkcje, w tym między innymi zapewniać ciche domykanie, szeroki kąt otwarcia drzwi mebli oraz system push open, wykorzystywany w montażu mebli z frontami bezuchwytowymi.