Jak dobrać akcesoria do stylu kuchni?


Kuchnia to coś więcej niż tylko stół, krzesło i lodówka. Jest to miejsce relaksu, twórczości kulinarnej i spotkań towarzyskich z rodziną. Nie da się nadać pełnego wyglądu i stworzyć przytulnej, komfortowej atmosfery bez odpowiednich dodatków — kilku kultowych detali, które nadają wnętrzu poczucie całości i kompletności. Akcesoria do kuchni w stylu wiejskim będą wyglądały obco we wnętrzu urządzonym w stylu high-tech i odwrotnie.

Klasyczna kuchnia

akcesoria kuchenneKlasyczne wnętrza cechuje powściągliwość, zamiłowanie do naturalnych materiałów wysokiej jakości, umiar w dekoracji i symetria w kompozycji. Klasyczna kuchnia nie oznacza obfitości szczegółów, ale wszystkie elementy i akcesoria do kuchni muszą być starannie dobrane i połączone z meblami i dekoracją.

Do klasycznych wnętrz należy wybrać delikatną porcelanę o stonowanym wzorze w pastelowych odcieniach, kryształ, srebrne sztućce lub ich bardziej budżetowe odpowiedniki. Plastikowe, silikonowe lub zbyt jaskrawe akcesoria wyglądałyby nie na miejscu w klasycznej kuchni, więc jaskrawo zielona deska do krojenia lub różowa forma do ciasta musiałyby zostać odłożone do zamkniętej szafki.

Tekstylia mają wysoki priorytet w klasycznej kuchni — haftowane obrusy, serwetki, pokrowce na krzesła i zasłony są nie tylko odpowiednie, ale konieczne, aby wnętrze nie wyglądało zbyt surowo.

Dbałość o detale tworzy klimat, dlatego powinniśmy dbać o to, by kupić akcesoria do kuchni pasujące do naszego wystroju.

Minimalizm i high-tech

Nowoczesna kuchnia z błyszczącymi lub chromowanymi fasadami nie oznacza obfitości akcesoriów. Wręcz przeciwnie, dla minimalizmu wystarczy 1-2 przedmioty, jasne i niezwykłe, aby organicznie uzupełnić wnętrze. Ornamenty, wzory i miedziane naczynia, porcelanowe filiżanki z rozetami lub gliniane naczynia w tym przypadku są niedopuszczalne. Odpowiednie będzie jednak błyszczące kolorowe szkło, błyszczące chromowane dodatki lub czarno-białe naczynia bez wzoru.

Tekstylia w tym przypadku mają drugorzędną rolę, a obrusy jako takie nie są używane, maksimum na jakie można sobie pozwolić to jaskrawo kolorowe rolety lub jakieś uchwyty na tkaniny chroniące powierzchnię szklanego stołu.